Fotografie z Opočna si můžete prohlédnout na novém webu. Díky veřejné licenci se dají volně šířit.

Město Opočno má novou webovou fotogalerii. Najdete ji na adrese fotogalerie.opocno.cz. Je postavena na open source řešení a fotografie jsou publikovány pod veřejnou licencí.

„Již delší dobu jsme řešili problém s chybějícím archivem fotografií města, který by byl přístupný veřejnosti. Protože v informačním centru shromažďujeme fotografie nejen z kulturních událostí, ale třeba i z investičních akcí a dalšího dění ve městě, byla volba prvotního zdroje celkem jasná,“ říká vedoucí opočenského informačního centra Dalibor Štěpán.

Jako řešení pro nový web zvolili v Opočně redakční systém WordPress, který je zdarma a umožňuje široké možnosti vlastních úprav. Jednotlivé galerie jsou navíc opatřeny štítky, takže je možné vyhledávat fotografie třeba podle místa konání, pořadatele apod.

„Většina fotografií pochází ze zdrojů města a já velmi vítám, že se v informačním centru rozhodli zveřejnit fotografie tak, aby je mohli návštěvníci volně využívat a šířit tak slávu Opočna třeba na vlastních webech,“ říká s trochou nadsázky starostka Šárka Škrabalová.

V Opočně využili veřejnou licenci Creative Commons a konzultovali ji s organizací Iuridicum Remedium, která se o ni v České republice stará.

„Velmi jsme přivítali, že je vedení Opočna a jeho informačního centra průkopnicky nakloněno využití veřejných licencí Creative Commons, které umožňují jednoduše a plně využívat informační i umělecký potenciál zveřejňovaných fotografií. Využití licencí samosprávami je pro nás důležitou prioritou a v současné době připravujeme doporučení pro obce, kdy je vhodné licence využít a jak s nimi pracovat. Jsme rádi, že jsme v této věci mohli Opočnu pomoci s konzultací ohledně využití licencí a volby jejich varianty,“ řekl Jan Vobořil, výkonný ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium, která stála u zrodu české verze licencí a jako člen Creative Commons týmu se stará o propagaci licencí v České republice.

„Během prvního měsíce jsme do fotogalerie umístili asi 6500 fotografií, jsme ale teprve na začátku. Chceme se postupně pohybovat proti proudu času a zveřejňovat i fotografie z dnes již trochu zapomenutých období, jako jsou 90., 80. či 70. léta. Tam těch fotografií zatím moc nemáme. Chceme se proto obrátit i na širokou veřejnost a spolupracovat také s letopiseckou komisí města,“ dodává na závěr Dalibor Štěpán.

Autor: Informační centrum Opočno

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. | www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Twicsy – The #1 Voted Place to Buy Instagram Followers