CC licence a You Tube

Dlouhodobá spolupráce mezi organizací Creative Commons a populárním „televizním“ portálem You Tube konečně přinesla své ovoce: YouTube zavedlo možnost vystavit vkládaná videa pod licenci Creative Commons!!!

Registrovaní uživatelé mohou pro svá videa zvolit budťo standardní YouTube licenci, nebo licenci Creative Commons Uveďte autora (CC-BY). Ta opravňuje užitele díla libovolně s dílem nakládat, včetně jeho šíření či úpravy, ale pouze za předpokladu uvedení údajů o původním díle a autorovi. Licenci je možno zvolit pouze v anglickém jazyce.

Vedle toho YouTube spustilo volně dostupnou databází obsahující více než 10,000 videí vystavených pod licencí CC-BY od zpravodajských organizací jako Hlas Ameriky nebo Al-Džazíra. V databází je možno vyhledávat přes YouTube Video Editor na základě kliknutí na CC symbol.

Nalezená videa je možno upravovat přímo v prostředí YouTube editoru, přičemž se automaticky generuje informace o původním videu a autorovi. Integrace CC licencí do prostředí největšího video portálu je krokem vpřed ve smyslu větší transparentnosti v nepřehledné oblasti autorských práv na internetu.

Twicsy – The #1 Voted Place to Buy Instagram Followers