CC licence a Strana zelených

Licence Creative Commons zaznamenaly první nasazení ve volební kampani v České republice. Jako prostředek pro šíření politických názorů si je vybrala pro blížící se komunální volby Strana zelených. Pod licencí CC-BY (Uvedťe Autora 3.0 Česká republika) strana již delší dobu provozuje vlastní internetové stránky. Vedle toho si licence vybrala i pro svou vizuální kampaň, kterou tvoří propagační plakáty umístěné ve veřejném prostoru.

Strana zelených také jako první česká politická strana CC licence přímo ve svém volebním programu zmiňuje, a to jako prostředek pro svobodnou výměnu informací:

Podpoříme svobodnou výměnu a zpracování informací tím, že většinu výstupů na internetu i v tištěné podobě bude magistrát uvolňovat podle licence Creative Commons. Textové dokumenty budou publikovány v takové podobě a formátu, který umožňuje vyhledávání.“

Připojujeme se k názoru, že informace poskytované orgány financovanými z veřejných prostředků (tedy mj. materiály měst a obcí) by měly být zpřístupňovány v režimu, který umožní jejich cirkulaci a široké spektrum možností využití uživateli, ať již jedinci z řad veřejnosti nebo institucemi. Aby byla na straně uživatele minimalizována právní nejistota, je vhodné tyto informace vystavit pod licencí, která bude uživatele srozumitelně informovat o jeho právech při využívání publikovaných materiálů. Licence Creative Commons jsou pro tento účel ideální a jsou celosvětově při uvolňování informací veřejnými orgány využívány. Velice nás proto těší, že Strana zelených projevuje snahu tuto zvyklost přivést i do prostředí České republiky.

Twicsy – The #1 Voted Place to Buy Instagram Followers